kim jestem?
Coś więcej o mnie
Dlaczego budownictwo?
Z budownictwem jestem związany od zawsze. Początkowo interesowałem się architekturą, jednak dominacja ścisłego umysłu nad duszą artysty jak i towarzyszące przez całe życie pytania „jak to jest zrobione?”, „dlaczego to tak działa?” oraz chęć tworzenia własnymi rękami pokierowały mnie w stronę budownictwa.
Dlaczego akustyka?
Pewnego razu, podczas wizyty na wsi dotarło do mnie „jak tu jest głośno!”. Hałas dobiegał z każdej strony. Rolnicy pracujący w polu, pracujące maszyny w stolarni nieopodal, okrzyki zwycięstwa i przekleństwa grających w siatkówkę na pobliskiej sali gimnastycznej, a także praca automatu do prania w piwnicy, odgłos telewizora w pokoju obok, rumor bawiących się dzieci na piętrze. Normalny dzień. Przecież mieszkam w ponad 100 tys. mieście, 100m od głównej arterii komunikacyjnej, 200m od linii kolejowej, 1000m od Amfiteatru Opolskiego, w budynku mieszka 40 rodzin, od północy szkoła podstawowa, z zachodu liceum, sale gimnastyczne, boiska do koszykówki, nożnej, futbolu amerykańskiego, place zabaw i jest cicho. Zawsze. Nawet jak sąsiedzi za ścianą robię domówkę jest cicho. Dlaczego tam gdzie powinna być cisza, spokój, sielanka jest taki hałas, a tam gdzie teoretycznie powinien być hałas jest tak cicho? Dlaczego? W jaki sposób?
Miałem szczęście że projektant mojego budynku uwzględnił akustykę, a deweloper i główny wykonawca nie oszczędzali na materiałach i trzymali się zadanych parametrów akustycznych. Miałem farta podczas odbioru mieszkania bo ostatnią rzeczą na jaką bym zwrócił uwagę to akustyka.
Podczas pracy za granicą szybko zrozumiałem jak wielką uwagę poświęca się tam akustyce budowlanej, że jest postrzegana jako branża, a nie tylko przez pryzmat ochrony środowiska. Oraz jak dużą świadomość związaną z hałasem mają sami użytkownicy.
Dlaczego projektowanie akustyczne?
Fascynuje mnie jak projektowanie akustyczne w budownictwie łączy skomplikowaną dziedzinę akustyki z formą obiektu, rozwiązaniami funkcjonalnymi i materiałowo-konstrukcyjnymi. Akustyka budowlana łączy architekturę, fizykę budowli, materiałoznawstwo i wykonawstwo. W akustyce jest coś metafizycznego, nie można jej dotknąć ani zobaczyć, a jednak sfera audytywna w architekturze jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania. Na szczęście potrafimy ją zmierzyć, obliczyć, prognozować i ukształtować. Sprawia mi też radość świadomość, że to co robię ma rzeczywisty wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.
Cel zawodowy?
Moim celem zawodowym jest to, aby jak najwięcej koleżanek i kolegów architektów, projektantów i wykonawców postrzegało akustykę jako branżę tak jak to jest na zachodzie i na świecie, a wymagania akustyczne były stawiane na równi z wytrzymałościowymi, termicznymi czy ppoż.